Пн.-Пт. с 09:00 до 18:00
Информация
Поиск

Садові мульчатори фірми ZANON

Василь Думич, завідувач лабораторії

Львівська філія УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого

 

Урожайність плодів значною мірою залежить від утримання ґрунту й вчасного та якісного догляду за молодими й плодоносними садами. Сьогодні однією з найефективніших є дерново-перегнійна система утримання ґрунту в садах, яка передбачає багаторазове скошування бур’янів протягом сезону. Для скошування й подрібнення бур’янів і гілок після обрізки (зимової чи літньої) італійська фірма ZANON виготовляє кілька моделей мульчаторів серій TFX, TFZ й інші. 

Застосовуючи мульчаторив ZANON, можна зменшити витрати людської праці й значно підвищити її ефективність. Оптимізація відбувається на кількох ланках. По-перше, після проведення обрізки не треба виносити й складати гілля з міжрядь, потім окремо їх переробляти (палити чи подрібнювати), а достатньо пустити в міжряддя трактор із приєднаним мульчатором, і він одразу подрібнить усе гілля, що в міжрядді. Подруге, за перегнивання подрібнених гілок відбувається повернення в ґрунт поживних речовин, які були витрачені для того, щоб ця гілка виросла. Таким чином ми зменшуємо дози добрив, які потрібно вносити в сад.

По-третє, одночасно під час проходження по ряду мульчатор може скошувати пристовбурні смуги.

Мульчатори серії TFX (рис.1) з шириної захвату від 130 до 190 см можуть подрібнювати траву, пожнивні залишки, наприклад, кукурудзу, гілки в саду, а також виноградну лозу і агрегатуються з  тракторами потужністю 30 - 80 к.с. Вони характеризуються міцною і жорсткою сталевою конструкцією, електронно-збалансованим ротором із самоцентуючими підшипниками.

Рисунок 1 - Мульчатори серії TFX

Мульчери оснащуються двома типами робочих органів: молотками призначеними для подрібнення твердих рослиних решток, чагарників та гілок дерев і виноградної лози та Y-подібними ножами - для трави і м'якших пожнивних залишків. Мульчатор обладнаний двоспіральним ротором з розподілом робочих органів по спіралі з кутом 45 °, що сприяє зменшенню витрат енергії під час подрібнення та зменшує навантаження на підшипникові вузли. 

Мульчатори серії TFX навішуються на трактор за допомогою триточкового механізму. Однак, жорстке триточкове з’єднання агрегату не дозволяє проводити подрібнювання травянисто-чагарникової рослинності під кронами дерев. Для забезпечення можливості подрібнення трави і бурянів під кронами дерев фірмою запропоновано мульчатори серії TFZ , які обладнуються пристроями гідравлічного бокового зсуву, який дозволяє здійснювати переміщення осі машини щодо осі трактора в сторону ряду дерев.

Рисунок 2 - Мульчатори серії TFZ

Для подрібнення трави і бурянів у міжстовбурних смугах та пристовбурних зонах дерев фірма ZANON комплектує садові мульчатори висувною секцією з  дисковою косаркою моделі ІТ (рис. 3), яка з’єднана з корпусом мульчатора за допомогою поворотної консолі. Дискова косарка обладнана автономною гідросистемою приводу та керування робочими органами. Завдяки додатку IT можна за один прохід трактора одночасно подрібнити залишки гілок чи трави в міжрядді і прокосити траву в пристовбурні зоні. А це ще й економія і палива, і часу.

 Ротаційні дискові косарки оснащенні двома плоским ножами, які жостко прикріпленні до вертикального валу та опорними сферичними дисками, які опираються на поверхню грунту і підтримують ножі на певній висоті зрізу.

 Автоматичний гідравлічний пристрій оминання стовбурів дерев здійснюється гідроприводом, який складається з механізму вмикання, золотника, гідроциліндра та редукційний клапана. Механізм вмикання гідроприводу оснащений вмикачом із щупом, зворотною пружиною та тягою. Золотник з’єднаний через важіль з тягою механізму вмикання та клапанами високого тиску, а через редукційний клапан - з порожнинами гідроциліндра та гідросистемою трактора. Гідроциліндр закріплений на рамі знаряддя, вилка його штока з’єднана з поворотною консолю дискової косарки. 

Під час роботи висувна дискова косарка висунута в ряд та скошує і подрібнює траву і буряни у міжстовбурній смузі. В момент підходу до дерева щуп механізму вмикання стикається зі штамбом дерева, відхиляється назад та тягою повертає важіль золотника, важіль іншим кінцем переміщує стакан золотника та відкриває шлях мастилу від гідросистеми трактора у штокову порожнину гідроциліндра. Під тиском мастила шток переміщується усередину циліндра та повертає консоль і відводить дискову косарку від дерева. Пройшовши стовбур дерева щуп зісковзає із штамбу і косарка  заново переміщується у міжрядний простір. 

Дискова ротаційна косарка моделі ІТ укомплектована механізмом налаштування кута різання, який керується маховиком, що дозволяє їй проводити подрібнення травянистої рослинності на схилах.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

а – загальний вигляд; б - механізм налаштування кута різання

Рисунок 3 - Садовий мульчатор з поворотною  дисковою ротаційною косаркою моделі ІТ